Skontaktuj się z nami: 531 121 022

Jak bezpiecznie stosować pestki moreli w codziennej diecie - Sklep Pestki Moreli

Jak bezpiecznie stosować pestki moreli w codziennej diecie - Sklep Pestki Moreli

Pestki moreli gorzkiej - jak bezpiecznie włączyć je do codziennej diety?

Bogate w witaminę B17, czyli amigdalinę pestki moreli gorzkiej zostały uznane przez medycynę niekonwencjonalną za naturalny lek na raka. Niestety, jest to też produkt, który spożywany w dużych ilościach może zaszkodzić naszemu zdrowiu i kondycji fizycznej. Co powinniśmy wiedzieć o pestkach moreli, zanim zdecydujemy się wprowadzić je do codziennej diety?

 

Wpływ pestek moreli na zdrowie

W świecie medycyny konwencjonalnej cały czas toczy się dyskusja nad potwierdzeniem antynowotworowych właściwości pestek moreli gorzkiej. Badania na razie nie stwierdziły jednoznacznego wpływu tego produktu na poprawę stanu zdrowia pacjentów chorujących na raka. Jednak pestki są bezsprzecznym źródłem minerałów (przede wszystkim magnezu) i witamin: B17, B15, B6, B1, A i E. Pozyskuje się je z dzikiej odmiany drzew morelowych. Mają gorzkawy posmak. W medycynie chińskiej stosuje się je jako receptę na problemy oddechowe, niestrawność, schorzenia stawów oraz wysokie ciśnienie krwi. Pestki moreli wykorzystuje się również w celu wzbogacenia smaku potraw, deserów oraz napojów - np. amaretto. 

 

Pestki moreli - ile dziennie można ich spożywać?

Na wielu stronach internetowych można znaleźć błędną informację dotyczącą maksymalnej liczby pestek, którą można spożyć w ciągu dobry, nie narażając organizmu na problemy zdrowotne. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego zalecana dawka to maksymalnie 2 pestki dziennie.

Nie należy przekraczać spożycia rekomendowanej ilości pestek moreli dzikiej, ponieważ podobnie jak w przypadku gorzkich migdałów posiadają one właściwości toksyczne. Zawarta w nich amigdalina podczas trawienia w układzie pokarmowym i pod wpływem działania enzymów zawartych w pestkach uwalnia cyjanowodór. Duże stężenie tej substancji w organizmie ludzkim jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Osoby zmagające się z chorobą nowotworową często spożywają pestki moreli gorzkiej w ilości przewyższającej rekomendowaną dawkę. Celem jest uzyskanie lepszych efektów leczniczych amigdaliny, choć nie ma niestety jednoznacznych badań, które potwierdziłyby wpływ tego związku na poprawę stanu zdrowia. Zwiększenie zalecanego spożycia pestek moreli wiąże się z ryzykiem pogorszenia kondycji zdrowia - należy mieć to na uwadze.

 

Pestki moreli gorzkiej a skutki uboczne

Przekraczając zalecaną dawkę 2 pestek moreli na dzień, zwiększamy stężenie cyjanku w organizmie, co może przyczynić się do:

  • Uszkodzenia układu nerwowego,
  • Niewydolności nerek,
  • Problemów z funkcjonowaniem wątroby,
  • Małopłytkowości,
  • Kwasicy.

Objawy zatrucia cyjankiem spowodowane przekroczeniem rekomendowanej ilości pestek moreli dzikiej można zaobserwować od 20 minut do kilku godzin od momentu spożycia. Produktu nie mogą przyjmować dzieci oraz kobiety w ciąży.

 

Pestki moreli dzikiej w codziennej diecie

Decydując się na gorzkie pestki moreli pamiętaj, ile dziennie można ich spożywać. Nie przekraczaj zalecanej dawki. Produkt możesz dodawać do ulubionych przekąsek i dań lub jeść tak jak migdały albo orzechy. Łącząc je z młodym jęczmieniem (np. w postaci koktajlu), zwiększysz wchłanialność zawartych w nich witamin i minerałów. Gorzki smak pestek wynika z obecności amigdaliny - związkowi, który prawdopodobnie pomaga zapobiegać powstawaniu zmian nowotowrowych. Miej na uwadze, że pestki moreli cyjanek zawierają, który w dużych ilościach szkodzi organizmowi i jest toksyczny. Zbilansowana dieta bogata w różne składniki odżywcze, witaminy i minerały to recepta na dobry stan zdrowia i brak problemów fizycznych. 

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code